Kauçuk Zemin Kaplama

Kauçuk zemin kaplama yumuşaklık ve estetik istenen tüm mekanlara uygulanan granül ve polimer malzemelerden yapılan kauçuk esaslı kaplama türüdür.
Kullanım alanları koşu yolları, çocuk oyun alanları, parklar, fitness alanları, kreş bahçeleri, garaj ve nizamiye girişleri, havuz kenarları ve spor alanları (Basketbol, voleybol, futbol ve tenis sahaları ) açık ve kapalı alanlar, atış poligonları, hayvan altlıkları, at padoklar, at hatalarının içine ve altlarına kullanılmaktadır.
Kauçuk zemin kaplamalar şok emici özellikte süspansiyon sağlaması özelliğine sahip, istenilen renk ve desende, aşınma direnci yüksek renk atmaya karşı anti antioksidanlarla desteklenmiş, açık hava şartlarına uygun esnek yapıdadır.

Kauçuk Zemin Kaplama Nedir ?

Kauçuk döşeme kaplamaları, kauçuk hamurunun kükürtle volkan ize edilerek, içine dolgu maddesi ve pigmentler katılarak elde edilir. Kauçuğa renk ve yumuşaklık vermesi için çeşitli dolgu maddeleri karıştırılır, malzemedeki kauçuk miktarının %35’den az olmamalıdır. Bu tür kaplamalar genelde ikiye ayrılır: Birinci tür; homojen bir tabakadan oluşan kaplamalardır. İkinci tür ise; aşınma ve taşıyıcı gibi birkaç tabakadan oluşan türdür. Bu tür kaplamalar hafif ve orta sirkülasyona uygundur. Yüksek aşınma dayanımı ve estetik bir görünüm gereken yerlerde de kullanılabilir. Estetik olmasının yanı sıra yürüme güvenliği için de uygun, mikrop üretmeyen, kimyasal maddelere ve suya dayanıklı bir kaplamadır. Elektrik direnci yüksektir. 2.5 mm kalınlıkta bir kauçuk, ayak sesi üretmez. Örneğin kaplama 10 dB düzeyinde bir yalıtım saklar. Mala perdahlı temiz ve kuru çimento şap üzerine özel yapıştırıcısıyla yapıştırılarak uygulanır. Yapıştırma işlemi 15 °C sıcaklıktan daha düşük sıcaklıklarda yapılmamalıdır. Bu malzemenin yüzeyi düz olarak da üretilebildiği gibi yuvarlak ve kare desenli kabartma alarak da üretilmektedir. Kauçuk, güzel görünüşlü, elastik, dayanıklı, kolay temizlenebilen ve üzerinde yürürken gürültü üretmeyen, 3-6 mm kalınlığında karo veya eni 1-1.5 m genişliğinde rulo şeklinde üretilen bir döşeme kaplamasıdır. Sentetik kauçuk çeşitli lif ve mineraller ile istenilen renklerde pigmentler karışımından oluşur.

Kauçuk Zemin Kaplama Özellikleri;

 • Yürüyüş parkurları ve çocuk oyun alanlarında
 • Anaokulu ve diğer öğretim kurumları zeminlerinde
 • Besi çiftlikleri, hayvan barınakları, süt arıtım tesislerinde, padoklarda
 • Yaşlı bakım evleri, engelli rehabilitasyon ve tedavi merkezlerinde
 • Atış poligonları, spor tesisleri, golf sahaları, bisiklet yolları ve sulu oyun parklarında
 • Garaj, üstgeçit, basamak ve havuz çevrelerinde, teraslar ve balkonlarda.
 • Kayak tesisleri ve
 • Fitness ve spor salonlarında ( zemin koruma amaçlı )

Park Zeminleri ve Çocuk Oyun Alanı Zemin Kaplamaları için;

Temizlenmiş ve helikopter perdah yapılmış pürüzsüz şap veya beton üzerine çift kompanentli yapıştırıcı kullanılarak yapılan uygulama esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Mekân nem oranı % 65 olmalıdır.
 • Hava sıcaklığı minimum 15 oC ve üzerinde olmalıdır.
 • Kesinlikle yağışsız bir havada uygulama yapılmalıdır.
 • Zemin, uygulama başlamadan çok iyi analiz edilmeli, gerekli tamiratlar yapılmalıdır.